Recenze Ulefone Be Touch 2

 Ulefone Be Touch 2 / Android 5.1  5.0 / 4G phablet / 5,5 place Full HD IPS OGS + 2.5D Arc Corning Gorilla Glass /  MTK6752 64bit 1.7GHz Octa Core / 3GB RAM / 16 GB ROM /  snímač otisku prstu
Telefon jsme měli na dlouhodobé testování od internetového obchodu GearBest. Technické parametry tohoto krasavce najdete v tomto článku. Video recenzi jsme zveřejnili v tomto článku.

Teď je čas se podívat na to jaký skutečně Ulefone Be Touch 2 je. Jaké má přednosti a nedostatky, co nás potěšilo a co překvapilo.

Vzhled
Vzhled telefonu je povedený. Sice připomíná iPhone, ale co chcete vymyslet. Placka s kulatými rohy.

Dojem přední strany trošku kazí černý proužek mezi displejem a „bradou“ s tlačítky. Zaoblený rámeček je příjemný na držení. Zadní strana je elegantní a „čístá“.
Hodnocení: přední strana 8/10, zadní strana 8/10, rámeček 8/10

Zpracování

Zpracování je perfektní, vše doléhá jak má, nikde nic nevrže. Zadní kryt drží pevně.
Zpracování: 9/10

Displej

Displej je parádní. Zobrazování je ostré, syté barvy. Na slunci viditelnost solidní. Odezva displeje rychlá a přesná.

U našeho testovacího kusu ale nefungovala gesta na zamčené obrazovce. Přisuzuji to chybě v software telefonu. Snad to napraví další aktualizace.
Displej: 8/10 ( nižší hodnocení je jen za ty nefungující gesta. Kdyby gesta fungovali tak je to 10/10)
Čtečka otisků prstu

Čtečka otisků funguje velice dobře. Je však potřeba prst správně přiložit. Pokud je trošku jiný úhel tak čtečka otisk nerozezná (což je možná i dobře, že je tak citlivá)

Pro odemčení telefonu stačí stisknout tlačítko domů a držet na něm prst. Zapne se displej a telefon se přes otisk rovnou odemkne.

Další šikovnou věcí je možnost využít otisk k uzamčení přístupu do jednotlivých aplikací.

Nastavíte si otisk  pro aplikace, které chcete mít zabezpečené. Nikdo už Vám pak nemůže číst sms nebo maily když máte odemčený telefon. Tahle funkce se mi hodně líbí a výrobce má u mě za tuhle „fičuru“ velké plus.
Snímač otisku prstu: 8/10

Zadní kamera – focení
Foťák je velice slušný. Dělá ostré fotky s dobrým podáním barev. Při horších světelných podmínkách je to o něco horší. To je ale problém všeobecný při focení mobilem.
Foťák: 8/10

Zadní kamera – natáčení videa

Telefon točí slušná videa, ale kamera má problém s doostřením. Při změně vzdálenosti je vždy prodleva v zaostření. Kamera se s tím trošku pere. Dobře je to viditelné v naší video recenzi.

Kamera: 6/10

Přední kamera

Fotky i video jsou běžný průměr. Fotkám z přední kamery hodně pomáhá přední blesk. Nápad s bleskem u přední kamery musím výrobci pochválit.

Přední kamera: 8/10

GPS
GPS má zvláštní chování. Zalogování a načtení satelitů je vcelku rychlé. Telefon vidí na pozici hodně družic. Během chvíle je nalogováno třeba 10 satelitů. Ale zpřesnění polohy trvá celkem dlouho. GPS je tady horší než u telefonu Mlais M7. Protože mají oba stejný čipset, tak je nejspíš problém v návrhu antény. Inženýři asi nenašli optimální řešení pro umístnění a tvarování antény. Určitý prostor pro zlepšení tady určitě bude po softwarové stránce. Možná, že příští updat firmware telefonu GPS zlepší.
GPS: 6/10

Výkon
Výkonu má telefon na rozdávání. Osmi jádrový MTK a 3 GB RAM dělají své. Stejně tak i grafika od Mali je hodně výkonná. Skóre v Antutu 43000 mluví za vše. Telefon v tomto směru válcuje třeba LG G3 nebo Nexus 5.

Výkon: 9/10

Prostředí telefonu a verze Android

Software telefonu by si zasloužil lepší optimalizaci. I přes brutální výkon CPU a GPU je při pohybu v menu znát občasné menší „zaškobrtnutí“. Tady má výrobce zase prostor pro zlepšení.

Výrobce udává, že je v telefonu  Android Lollipop ve verzi 5.1. Tuto informaci se dočtete i v menu Informace o telefonu. Bohužel tomu ale tak není. V telefonu je sice Lollipop, ale ve verzi 5.0. Firmware je postaven na SDK 21, tedy právě Android 5.0. Lollipop 5.1 má totiž SDK 22.

Tohle je dost nefér. Nechápu, proč výrobce tohle udělal. Možná chce být in a zajistit si lepší prodeje. Každopádně by bylo férovější říct, že v telefonu je android 5.0 a v budoucnu bude update na 5.1.

Za tohle má u mě výrobce velké mínus.

Prostředí: 8/10 (za plynulost systému. Oblbování s verzí androidu nehodnotím)

Baterie

Baterie, tedy spíše ukazatel stavu nabití baterie je pro mě trošku záhadou. Telefon při běžném nasazení – nonstop zapnutá data nebo wifi, volání, sms, maily a čtení internetu, popřípadě občasného hraní her vydrží bez potíží celý den. Při menší zátěži i více jak jeden den. Ale……baterie padá skokově. Dlouho to vypadá, že má baterie spoustu „šťávy“ a najednou hups a je na „suchu“. Tohle bude chyba v software telefonu a čtení skutečné hodnoty nabití baterie.

.Výrobce udává kapacitu baterie 3050 mAh. Ze zkušeností s jinými telefony s podobnou kapacitou baterie by měl mít telefon SOT (dobu po kterou byl rozsvícen displej) 5 až 7 hodin. Ale tady tomu tak není. SOT je zde 3-4 hodiny. Není to sice málo, ale taky to není žádný „šlágr“. Relativně nízký SOT jde podle mě na vrub procesoru, kde je nejnižší frekvence 468 MHz. Procesor tedy i při nečinnosti poměrně dost „papá“ Opět se tedy dostáváme k optimalizaci software telefonu. Tady má výrobce určitě co zlepšovat

Velikým „žroutem“ baterie je GPS. Pokud je GPS aktivní tak je telefon během dvou hodin „mrtvý“.

Baterie: 6/10

Konektivita
2G: GSM 850/900/1800/1900MHz
3G: WCDMA 850/900/1900/2100MHz
4G: FDD-LTE 800/1800/2100/2600MHz

WiFi 802.11b/g/n

Tady není co vytknout. Tedy až na absenci NFC. Na druhou stranu, kolik uživatelů kteří mají NFC v telefonu jej skutečně využívají? Z mého pohledu nepřítomnost NFC není zásadní nedostatek.

Co se týká mobilního signálu – nezaznamenal jsem žádný problém, LTE funguje pěkně, s 3G není žádný problém.
Wifi je silná a stabilní.

Konektivita: 9/10

Zvuk
Zvukový výstup na sluchátka je běžný průměr. Nepotěší ani neurazí. Hlasitý reproduktor je dost hlasitý, ale slušelo by mu trošku více basů.

Zvuk 7/10
Ostatní

Poměrně velké zahřívání telefonu při hraní her nebo sledování videa v oblasti zadního fotoaparátu.

Procesor prostě topí.

Mě ale víc překvapilo zahřívání při nabíjení originální nabíječkou s originálním kabelem. Nejen že topil telefon, ale byla dost teplá i nabíječka. Tohle bych přisuzoval systému rychlého nabíjení. Ovšem když jsem telefon připojil k nabíječce od OnePlus, tak jsem tento jev nepozoroval. Nabíječka netopila a telefon byl zahřátý jako každý jiný při nabíjení.